Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział Międzygminny w Wodzisławiu Śląskim

Warto rozmawiać? Dlaczego odmówiliśmy przyjęcia zaproszenia do programu

7 listopada 2018

29.10.2018

Szanowny Pan

Jan Pospieszalski

oraz widzowie i uczestnicy programu „Warto rozmawiać”

Szanowny Panie, Szanowni Państwo!

Dziękuję za zaproszenie do programu, które otrzymałem SMS-em z informacją, że w studiu będzie mowa o finaliście Konkursu organizowanego przez tygodnik „Głos Nauczycielski” oraz o akcji Kampanii Przeciw Homofobii organizowanej w ostatni piątek października.

Widzom „Warto rozmawiać”, publiczności zgromadzonej w studiu oraz Panu Redaktorowi pragnę wyjaśnić, że:

– Związek Nauczycielstwa Polskiego nie jest organizatorem „Tęczowego piątku”;

– mając w pamięci doświadczenia z mojego poprzedniego udziału w „Warto rozmawiać” ze śp. minister Ireną Dzierzgowską, kiedy w trakcie programu dopuszczono się wielu manipulacji pod adresem ZNP, jeszcze raz dziękuję za zaproszenie, ale nie skorzystam z niego. Mam podstawy by sądzić, że i tym razem nie mogę liczyć na rzetelną rozmowę. Świadczy o tym dobór tematów do dzisiejszego programu.

Pragnę także przypomnieć, że zgodnie z preambułą do ustawy – Prawo oświatowe: „Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności”.

Niestety, niektóre reakcje na wybór Nauczyciela Roku 2018 oraz dyskusja wokół akcji KPH, mające charakter mowy nienawiści pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, by w naszym kraju powszechnie stosowanym standardem były zasady równości i równego traktowania.

Natomiast jeżeli Pan Redaktor jest zainteresowany bieżącymi wydarzeniami w ZNP, zapraszam 16 listopada br. na finał konkursu, który ZNP organizuje już po raz drugi razem z Archidiecezją Warszawską „Kapliczki polskie – w różańcu róża ukryta rozkwita”.

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP