Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział Międzygminny w Wodzisławiu Śląskim

SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI ZNP Z MARSZAŁKIEM CZARZASTYM.

25 październik 2021

SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI ZNP Z MARSZAŁKIEM CZARZASTYM.

W dniu dzisiejszym, 25.102021r. przedstawiciele ZNP spotkali się z Wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym w jego biurze w Sosnowcu.

Ze strony związkowej udział wzięli: Prezes Okręgu Śląskiego Jadwiga Rezler, Rzecznik Prasowy ZOŚ ZNP Grażyna Holyś –Warmuz, Przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela ZOŚ ZNP Mirosław Kozik, Prezes Oddziału ZNP w Sosnowcu Iwona Załucka oraz Prezes Oddziału Międzygminnego ZNP w Mysłowicach Marek Fabryczny.

W trakcie spotkania przedstawiliśmy i omówiliśmy zagrożenia dla oświaty i nauczycieli wynikające z projektów Ministra Czarnka oraz katastrofalną sytuację młodych nauczycieli. Dalsze tolerowania takiego traktowania młodych nauczyciel, zaczynających pracę w zawodzie, skandalicznie niskie zarobki, planowane likwidacje dodatków powodują coraz większy odpływ z zawodu młodych stażem nauczycieli, często po kilku miesiącach pracy jak i brak nowych chętnych do zawodu.

Zwróciliśmy także uwagę na zagrożenia dla samorządów wynikające z tych planów, zarówno poprzez przerzucenie na nich znaczących części obciążeń finansowych, szacowanych przez nas na ok. 20% potrzebnych na te zmiany środków jak i praktyczne odebranie jakiejkolwiek decyzyjności samorządów w zakresie obsadzania stanowisk dyrektorskich w oświacie jak i planowanego praktycznego monopolu Kuratorów Oświaty w odwoływania dyrektorów.

Uzgodniliśmy dalsze propozycje naszej współpracy w najbliższych miesiącach.

https://photos.app.goo.gl/3yyq9X4GhKKDY8zU9

6 new photos · Album by Marek Fabryczny
photos.app.goo.gl