Poprawki ZNP do ustaw oświatowych

5 stycznia 2017

9 grudnia połączone Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zakończyły procedowanie projektów ustaw oświatowych. Odrzucono poprawki ZNP.

Odrzucono poprawki Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczące m.in.:

1)      utrzymania obowiązku prowadzenia szkół i przedszkoli przez jednostki samorządu terytorialnego,

2)      zapewnienia rodzicom prawa do kształcenia swoich dzieci w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego,

3)      utrzymania dotychczasowej struktury szkolnictwa,

4)      zapewnienia odpraw dla pracowników niepedagogicznych, w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę.

Odrzucenie dwóch pierwszych poprawek oznacza, że ustawodawca zwolnił gminy z obowiązku prowadzenia szkół i przedszkoli. Jest to niezwykle groźne dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, bowiem przepisy Karty Nauczyciela i ustawy o pracownikach samorządowych nie obowiązują w szkołach i placówkach prowadzonych przez podmioty inne niż samorząd.

Odrzucenie trzeciej poprawki oznacza wprowadzenie nowego ustroju szkolnego, w tym likwidację gimnazjów.

Przedstawiciel ZNP nie został dopuszczony do zgłoszenia poprawki mającej na celu wydłużenie okresu stanu nieczynnego do 12 miesięcy. W tej sprawie Związek złoży protest do Marszałka Sejmu RP.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości odstąpili od likwidacji jednorazowego dodatku wyrównawczego, w przypadku nieosiągania przez nauczycieli średnich wynagrodzeń. Związek Nauczycielstwa Polskiego, oprócz złożenia poprawki w tej sprawie, wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej (w trybie dostępu do informacji publicznej) o udzielenie wyjaśnień, kto był pomysłodawcą likwidacji tego dodatku.

Poprawki ZNP odrzucone przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zostaną zgłoszone jako wnioski mniejszości lub podczas drugiego czytania.

Przedstawiciele ZNP przez cały proces legislacyjny będą zabiegali o zniwelowanie skutków niekorzystnych zapisów, dotyczących spraw systemowych i pracowniczych.