Poprawki ZNP do ustaw oświatowych
5 stycznia 2017
9 grudnia połączone Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zakończyły procedowanie projektów ustaw oświatowych. Odrzucono poprawki ZNP.
Odrzucono poprawki Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczące m.in.:
1) utrzymania obowiązku prowadzenia szkół i przedszkoli przez jednostki samorządu terytorialnego,
2) zapewnienia rodzicom prawa do kształcenia swoich dzieci w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego,
3) utrzymania dotychczasowej struktury szkolnictwa,
4) zapewnienia odpraw dla pracowników niepedagogicznych, w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę.
Odrzucenie dwóch pierwszych poprawek oznacza, że ustawodawca zwolnił gminy z obowiązku prowadzenia szkół i przedszkoli. Jest to niezwykle groźne dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, bowiem przepisy Karty Nauczyciela i ustawy o pracownikach samorządowych nie obowiązują w szkołach i placówkach prowadzonych przez podmioty inne niż samorząd.
Odrzucenie trzeciej poprawki oznacza wprowadzenie nowego ustroju szkolnego, w tym likwidację gimnazjów.
Przedstawiciel ZNP nie został dopuszczony do zgłoszenia poprawki mającej na celu wydłużenie okresu stanu nieczynnego do 12 miesięcy. W tej sprawie Związek złoży protest do Marszałka Sejmu RP.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości odstąpili od likwidacji jednorazowego dodatku wyrównawczego, w przypadku nieosiągania przez nauczycieli średnich wynagrodzeń. Związek Nauczycielstwa Polskiego, oprócz złożenia poprawki w tej sprawie, wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej (w trybie dostępu do informacji publicznej) o udzielenie wyjaśnień, kto był pomysłodawcą likwidacji tego dodatku.
Poprawki ZNP odrzucone przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zostaną zgłoszone jako wnioski mniejszości lub podczas drugiego czytania.
Przedstawiciele ZNP przez cały proces legislacyjny będą zabiegali o zniwelowanie skutków niekorzystnych zapisów, dotyczących spraw systemowych i pracowniczych.