Poparcie akcji protestacyjnej organizowanej przez Radę Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego

17 grudnia 2021

Koleżanki i Koledzy

Jak wiecie, również szkolnictwo wyższe protestuje i walczy o wzrost nakładów – w tym o zwiększenie wynagrodzeń.
Gdy my pikietowaliśmy pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach, przedstawiciele śląskich wyższych uczelni zawsze byli z nami, wspierając nasze działania.

Dlatego bardzo proszę, spotkajmy się w poniedziałek 20 grudnia 2021 r. o g. 13.00 przed budynkiem Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Bankowa 12, aby wesprzeć nasze Koleżanki i Kolegów z Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz ich postulaty.

Zabierzmy ze sobą flagi ZNP, parasole itp.
Poniżej informacje Organizatora pikiety – Kol. Anety Trojanowskiej, Wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP,

Prezes Rady Uczelnianej ZNP w Uniwersytecie Śląskim

Do zobaczenia w poniedziałek przed UŚ – obok pomnika Żaka

Jadwiga Aleksandra Rezler

Prezes Okręgu Śląskiego ZNP

Szanowna Pani Prezes Okręgu Śląskiego ZNP,

Szanowne Koleżanki i Koledzy

Zwracam się do Was z prośbą o poparcie naszej akcji protestacyjnej organizowanej przez Radę Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego i dołączenie do pikiety organizowanej w ramach tej akcji przed budynkiem Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w dniu 20 grudnia 2021 r. o godz. 13.00.

W związku z brakiem podwyżek dla pracowników szkolnictwa wyższego i nauki i niedotrzymaniem przez Rząd RP umowy społecznej dotyczącej realnego wzrostu wynagrodzeń Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego na posiedzeniu w dniu 5 listopada 2021 r. podjęła decyzję o zorganizowaniu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Jednym z elementów akcji będą pikiety organizowane przed budynkami uczelni wyższych w całym kraju, w poniedziałek 20 grudnia 2021 r o godz. 13.00.

W Katowicach pikieta odbędzie się przed budynkiem Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego. Bardzo serdecznie zapraszam Was do dołączenia do nas i do poparcia naszych postulatów.

Szczegóły protestu na stronie http://protestszkolnictwa.pl/

Kilka słów o proteście.

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP wielokrotnie zwracała uwagę na wieloletnie zaniedbania w zakresie środków przeznaczanych w Polsce na szkolnictwo wyższe, badania i rozwój oraz na wynagrodzenia pracowników. W naszych apelach wskazywaliśmy konieczność systemowego wzrostu finansowania szkolnictwa wyższego i nauki z budżetu państwa. Staraliśmy się uświadamiać, że brak dostatecznych środków na rozwój szkolnictwa wyższego znacznie ogranicza polskim uczelniom i kadrze możliwość konkurowania ze światowymi ośrodkami naukowymi. Wskazywaliśmy, że zaniedbania w zakresie wynagrodzeń dotyczą całej społeczności akademickiej – pracowników będących nauczycielami akademickimi, ale także tych, którzy nie są nauczycielami akademickimi. Na lata 2019 – 2021 ówczesny Minister Jarosław Gowin obiecał 30 % wzrost wynagrodzeń, co zostało zaakceptowane przez Radę Ministrów. Dotychczas zrealizowano z wyżej wymienionej obietnicy 13 % wzrost wynagrodzeń. Specjaliści administracyjni, pracownicy badawczo- i inżynieryjno-techniczni, bibliotekarze i informatycy oraz pozostali pracownicy tej grupy otrzymują wynagrodzenia często niewiele przewyższające minimalne wynagrodzenie zasadnicze, co powoduje masowy odpływ wysoko wyspecjalizowanej kadry do innych obszarów gospodarki. Niestety, nasze apele pozostały bez odpowiedzi. Kierując się troską o wykształcenie przyszłych pokoleń i rozwój polskiej nauki Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP podjęła decyzję o zorganizowaniu akcji protestacyjnej. Dołączyły do nas inne związki działające w uczelniach wyższych.

Nasze postulaty.

Żądamy realizacji zobowiązań, które przyjął Rząd RP podczas wprowadzania reformy szkolnictwa wyższego i nauki w 2018 roku, czyli:

·           17% wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Podwyżki w wysokości 10% rocznie obiecano na lata 2019 – 2021, zrealizowano 7% w roku 2019 i 6% w roku 2020

·           podwyżki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora do wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (9030 zł w roku 2022). Stanowi to podstawę do wyliczenia wynagrodzeń dla pozostałych nauczycieli akademickich

·           domagamy się systemowego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę do poziomu 3% PKB

Dziękując z góry za wsparcie pozdrawiam serdecznie

Aneta Trojanowska

Wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP