List ZNP do Pani Premier

12 października 2016

11 października 2016 r. Związek wystąpił do Pani Premier Beaty Szydło z wnioskiem o spotkanie w poniedziałek, 17 października br. w celu omówienia aktualnej sytuacji w oświacie w związku z planowaną reformą edukacji.

„Uważamy, że zmiany w edukacji przedstawione przez minister edukacji Annę Zalewską w projektach aktów prawnych to cofnięcie się w czasie do roku 1999 i powrót do systemu nieodpowiadającego współczesnemu rozwojowi cywilizacyjnemu. Naszym zdaniem, projektowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma ustroju szkolnego zburzy wszystkie struktury systemu tworzone przez wiele lat i w krótkim czasie dotknie wszystkich poziomów edukacyjnych, będzie niezwykle kosztowna, a jej skutkiem będzie obniżenie poziomu jakości edukacji i zaprzepaszczenie wypracowanych przez szkoły osiągnięć. Obawiamy się, że reforma spowoduje zwolnienia w oświacie: nauczycieli, dyrektorów i pracowników szkolnej administracji i obsługi, przede wszystkim z gimnazjów. Dlatego wnosimy o spotkanie członków Prezydium Zarządu Głównego ZNP z Panią Premier, które – naszym zdaniem – może poprawić jakość dialogu prowadzonego dotychczas przez kierownictwo resortu edukacji i przyczynić się do wypracowania jak najlepszych rozwiązań w edukacji” – czytamy w liście do premier Beaty Szydło.