Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział Międzygminny w Wodzisławiu Śląskim

Lekcja dla rządu

22 maja 2015

19 maja 2015 roku w czasie obrad rządu odbyła się pikieta ZNP. Pracownicy oświaty manifestowali przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów 45 minut.

Związek domaga się poszanowania zawodu nauczyciela, zwiększenia nakładów na edukację, podwyżek wynagrodzeń nauczycieli, zahamowania likwidacji szkół przez samorządy oraz rozpoczęcia rzeczywistego dialogu społecznego.

– Nasza obecność tutaj jest wyrazem sprzeciwu wobec polityki edukacyjnej prowadzonej przez minister edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Minister lekceważy środowisko nauczycielskie i nasze postulaty. Wbrew temu, co mówi, Karta Nauczyciela nie jest dziś problemem edukacji! – Nam się naprawdę ciężko pracuje – dodawała Małgorzata Majka z woj. śląskiego. Głos zabrali także m.in. Elżbieta Markowska i Adam Młynarski.

Uczestnicy manifestacji mieli z sobą balony z hasłem „Joanna robi nas w balona”, plakaty, flagi i transparenty. Przyjechali do Warszawy przede wszystkim z woj. mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, lubelskiego, małopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i opolskiego. Przypomnieli postulaty, jakie złożyli na ręce minister edukacji podczas 22-tysięcznej manifestacji, która przeszła ulicami Warszawy 18 kwietnia.

Przedstawicieli manifestacji w składzie Sławomir Broniarz prezes ZNP, wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński i Anna Duda (ZNP Śląsk) przyjął w Kancelarii Premiera wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki. Wiceminister odebrał petycję ZNP adresowaną do premier Ewy Kopacz. – Przekażę ją pani premier – zapowiedział. Dodał, że ministerstwo ma jeszcze dwa „ustawowe” dni na udzielenie odpowiedzi na petycję ZNP złożoną 18 kwietnia. – Jesteśmy rozczarowani taką formą prowadzenia dialogu – komentował szef Związku.

Po spotkaniu z wiceministrem edukacji prezes ZNP zapowiedział kolejne pikiety przed Kancelarią Premiera.

– Obowiązkiem rządu wobec obywateli jest zapewnienie równych szans rozwoju poprzez dostęp  do publicznej edukacji stojącej na najwyższym poziomie. Tymczasem z dużym niepokojem obserwujemy narastający chaos w zakresie polityki oświatowej państwa. Podejmowane przez resort działania mają charakter reaktywny i doraźny, daleki od długofalowej metody kształtowania tej najważniejszej dziedziny życia społecznego – czytamy w petycji ZNP do premier Ewy Kopacz z 19 maja.