Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział Międzygminny w Wodzisławiu Śląskim

Głos: Nowa ocena pracy do zmiany!

7 listopada 2018

Głos: Nowa ocena pracy do zmiany!

Głos Nauczycielski nr 43 z 24 października br. pisze o pułapkach i absurdach nowej oceny pracy nauczyciela i dyrektora od wielu miesięcy. Teraz wotum nieufności dla nowego systemu oceny wyraziła ogromna część środowiska nauczycielskiego. 91 proc. nauczycieli i dyrektorów pytanych w ankiecie ZNP nie popiera zmian wprowadzonych przez MEN od 1 września br. i chce powrotu do poprzednich przepisów. W ankiecie wzięło udział ponad 272 tys. respondentów!

Tymczasem, 25 października na wspólnym posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (druk nr 2592). Projekt ten (autorstwa ZNP) dotyczył likwidacji nowej formuły oceny pracy nauczycieli oraz doprecyzowania zapisów odnoszących się do urlopu dla poratowania zdrowia nauczycieli.

Uczestniczący w posiedzeniu sejmowych komisji wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński zwrócił się do posłów oraz ministra edukacji o przyjęcie projektu poselskiego w zaproponowanym brzmieniu. Udowadniał, że obowiązujący od 1 września 2018 r. nowy system oceny i awansu zawodowego nauczycieli wprowadził w szkołach chaos organizacyjny i bez wątpienia przyczyni się do podziałów w radach pedagogicznych. Ocenił (na podstawie przyjętych regulaminów), że nowa formuła oceny nie przełoży się na jakość pracy szkoły, a jedynie wprowadzi zbędną biurokrację.

Niestety, minister edukacji, jak i posłowie większości parlamentarnej, odrzucili projekt.

Z inicjatywy ZNP, podczas drugiego czytania przez posłów opozycji ponownie zostaną zgłoszone poprawki dotyczące oceny pracy nauczycieli.

W posiedzeniu nie uczestniczyła nauczycielska „Solidarność”.

Oprócz tego w numerze:

  • WYPADKI NA WF. Czy słabsza kondycja fizyczna może być przyczyną urazów uczniów?
  • RELACJE Z RODZICAMI. Asertywne przekazywanie informacji, wyrażanie krytyki i oczekiwań.
  • TRUDNY TEMAT. Jak kompetencje osobiste chronią przed niewłaściwymi wpływami rówieśniczymi.
  • MYŚLENIE KRYTYCZNE. Czy potrafisz zweryfikować własne przekonania – ćwiczenia z uczniami.
  • AWANS PO ZMIANACH. Jak zostać nauczycielem mianowanym na nowych zasadach – część III.
  • BLIŻEJ PRAWA. Rozwiązanie dodatkowej umowy nauczyciela; Wszystko o urlopie dla poratowania zdrowia!; Odprawa emerytalno-rentowa – dla kogo, kiedy i w jakiej wysokości…

Polecamy EWYDANIE!