ETUCE o sytuacji i protestach nauczycielskich w Polsce

4 listopada 2016

Sytuację w polskiej edukacji z uwagą śledzi Europejski Komitet Związków Zawodowych Oświaty i Nauki (ETUCE) – struktura Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) na Europę

W ostatnim miesiącu na stronie Komitetu dwukrotnie ukazały się relacje z naszego kraju. Pierwsza dotyczyła protestu kobiet „Czarnego Poniedziałku”. W tej sprawie ETUCE opublikował oficjalne stanowisko, w którym czytamy m.in.
„(…)EI/ETUCE pragnie wyrazić swoje silne poparcie dla Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego członków, a także dla uczniów i rodziców, którzy wzięli udział w ostatnim proteście. EI/ETUCE staje ramię w ramię z tymi, którzy nie bali się podnieść głosu sprzeciwu. Zakazanie aborcji byłoby poważnym naruszeniem praw kobiet, a także podważeniem i złamaniem zasad braku dyskryminacji oraz równości zawartych w Europejskiej Strategii Zaangażowania w Sprawie Równouprawnienia Płci (EU Strategic Engagement on Equality between Women and Men), która jest spójna z przesłaniem i treścią idei wysokiej jakości edukacji dostępnej dla każdego (tak jak przedstawiono to w Celu 4 spośród Celów Zrównoważonego Rozwoju[1]).

Edukacyjne związki zawodowe, jako społeczni partnerzy w sektorze edukacji, powinny być za wdrożeniem edukacji seksualnej do szkół. „Szkoły nie tylko odzwierciedlają, ale także celebrują różnorodność społeczną. Nauczyciele i inni członkowie społeczności szkolnych muszą uczyć się od siebie nawzajem. Można to osiągnąć podnosząc jakość programów nauczania oraz podręczników, poprzez odrzucenie zawartych w nich stereotypów, w tym stereotypów dotyczących płci oraz poprawiając strukturę organizacyjną samych szkół […]” jak stwierdza Połączone Oświadczenie ETUCE-ETUC-ILGA przeciwko przemocy o podłożu homofobicznym.(…)”

Echem w Europie odbiły się także pikiety, które odbyły się 10 października przed urzędami wojewódzkimi. W swojej relacji z tych wydarzeń Komitet ETUCE krótko przedstawia główne złożenia planowanej reformy. Wskazując przyczyny sprzeciwu nauczycieli i przedstawicieli licznych środowisk związanych z edukacją oraz rodziców przytacza argumenty Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz koalicji Nie dla Chaosu w Szkole.

Międzynarodówka Edukacyjna jest największą światową konfederacją związkową, skupiającą ponad 400 organizacji reprezentujących ponad 32 miliony nauczycielek i nauczycieli oraz pracowników i pracownic z sektora edukacji ze 170 krajów i terytoriów.

Europejski Komitet Związków Zawodowych Oświaty i Nauki (ETUCE) – europejska struktura Międzynarodówki Edukacyjnej – jest partnerem społecznym Komisji Europejskiej w dziedzinie edukacji.
[1] Education for All

Załączniki: