BĄDŹCIE Z NAMI W WARSZAWIE !!!

17 kwietnia 2015

Koleżanki i Koledzy

Członkowie ZOŚ ZNP

Trwają przygotowania do ogólnopolskiej manifestacji Związku Nauczycielstwa Polskiego. Spotykamy się w Warszawie 18 kwietnia 2015 r.

Żądamy:

Czego domaga się ZNP?

Zwiększenia nakładów na edukację:

Od kilku lat nakłady na edukację maleją! W tym roku udział wydatków na oświatę w relacji do PKB wynosi tylko 2,52%. To za mało, by zaspokoić rzeczywiste potrzeby w zakresie edukacji i wychowania!

Poszanowania zawodu nauczyciela

Minister edukacji z premedytacją dyskredytuje pracę nauczycieli. Przedstawia nieprawdziwe informacje o ich prawach. Twierdzi, że pragmatyka nauczycielska jest jak „grzyb na ścianie”.

Zahamowania likwidacji szkół i przedszkoli

Od 2007 r. zamknięto ponad dwa tysiące szkół, często przy biernej postawie resortu edukacji. Część samorządów wszystkie prowadzone przez siebie placówki oświatowe przekazało do prowadzenia fundacjom, stowarzyszeniom lub spółkom. Tak powoli demontuje się publiczną oświatę!

Zaprzestania łamania prawa przez samorządy

Lista gmin, które likwidują i przekazują szkoły i przedszkola niezgodnie z prawem ciągle się wydłuża. Pomoc i zachęcanie gmin ze strony ministerstwa
do wyzbywania się publicznych szkół sprawia, że coraz więcej gmin decyduje się na taki krok.

Podwyżek płac

Nauczyciele zarabiają za mało: stale rośnie różnica pomiędzy średnią płacą pedagoga (3 660 zł) a średnią krajową (4 379 zł). Wzrost wynagrodzeń nauczycieli jest zamrożony od trzech lat! Zwiększenie subwencji oświatowej (o 15 mld zł
od 2004 r.) nie sprawiło, że nauczyciele mają więcej pieniędzy w portfelach,
jak twierdzi minister edukacji. Sumarycznie wartość pieniądza od 2004 r. spadła
o około jedną trzecią! Wzrost subwencji jedynie zasypywał dziurę, która powstała w wyniku spadku siły nabywczej pieniądza.

Domagamy się finansowego uznania dla pracy nauczycieli i 10-procentowych podwyżek od stycznia 2016 roku!

Rzeczywistego dialogu!

Minister edukacji lekceważy środowisko oświatowe, pozoruje dialog i uzależnia jego prowadzenie od likwidacji Karty Nauczyciela. Nie akceptujemy sytuacji,
w której szantażuje się nas mówiąc: zaczniemy rozmawiać, jak zgodzicie się
na demontaż Karty! Domagamy się faktycznych rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń i prywatyzacji edukacji!

Koleżanki i Koledzy.

W sobotę, 18 kwietnia 2015r. musimy pokazać, że Związek Nauczycielstwa Polskiego po raz kolejny walczy w interesie pracowników oświaty, wspierając dyrektorów, samorządy, rodziców.

Prezes Okręgu Śląskiego ZNP