Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział Międzygminny w Wodzisławiu Śląskim

Pensje nauczycieli z budżetu-nasz projekt w Sejmie

15 kwietnia 2020

15 kwietnia br. odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ZNP z 2016 roku gwarantującego wypłatę nauczycielskich wynagrodzeń wprost z budżetu państwa.

To projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 33). Uzasadnienie wygłosi przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Sławomir Broniarz.

Jak wynika z porządku obrad, posłowie zajmą się kilkoma obywatelskimi projektami ustaw, które zgłoszono jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu. W tym obywatelskim projektem ustawy przedstawionym przez ZNP. Sejm odmroził obywatelski projekt ustawy gwarantującej nauczycielom pensje z budżetu państwa. 22 listopada 2019 r. marszałek Sejmu Elżbieta Witek postanowiła o skierowaniu projektu do (ponownego) I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Jak informowało Centrum Informacyjne Sejmu, to efekt przepisów ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Projekty ustaw, które Sejm nie zdążył rozpatrzyć do końca kadencji, przepadają, a parlament nowej kadencji zaczyna z legislacyjną „czystą kartą”. Zasada ta nie dotyczy jednak obywatelskich projektów ustaw, których nie wolno Sejmowi wyrzucić do kosza, ale w nowej kadencji rozpatrzyć od nowa. Dlatego właśnie marszałek Sejmu musiała nadać projektowi ZNP nowy numer i skierować do I czytania.

Gdy prezes ZNP Sławomir Broniarz po raz pierwszy prezentował projekt posłom na sali plenarnej Sejmu we wrześniu 2016 r., przekonywał, że funkcjonujący „od kilkunastu lat absurdalny system, w którym nikt za nic nie odpowiada i gdzie można praktycznie bezkarnie okradać ludzi z ich pieniędzy, należy wreszcie zmienić”. – Nie domagamy się niczego nadzwyczajnego. Tak za pensję urzędnika odpowiada minister, policjanta – komendant główny, żołnierza – minister obrony, a posła – marszałek Sejmu, tak za nauczycielskie wynagrodzenie też musi być odpowiedzialny konkretny organ państwa. Chcemy, żeby nim był minister edukacji narodowej – mówił prezes Związku.

13 września 2016 r. Sejm zdecydował o odesłaniu projektu do sejmowych komisji. W tym momencie historia obywatelskiej inicjatywy praktycznie zamarła. Projekt utknął w sejmowych szufladach.

Więcej na www.glos.pl