Ocena pracy nauczycieli ponownie w Sejmie
7 listopada 2018
25 października odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Podczas posiedzenia odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (druk nr 2592). Projekt ten (autorstwa ZNP) dotyczył likwidacji nowej formuły oceny pracy nauczycieli oraz doprecyzowania zapisów odnoszących się do urlopu dla poratowania zdrowia nauczycieli.
Uczestniczący w posiedzeniu sejmowych komisji wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński zwrócił się do posłów oraz ministra edukacji o przyjęcie projektu poselskiego w zaproponowanym brzmieniu. Udowadniał, że obowiązujący od 1 września 2018 r. nowy system oceny i awansu zawodowego nauczycieli wprowadził w szkołach chaos organizacyjny i bez wątpienia przyczyni się do podziałów w radach pedagogicznych. Ocenił (na podstawie przyjętych regulaminów), że nowa formuła oceny nie przełoży się na jakość pracy szkoły, a jedynie wprowadzi zbędną biurokrację.
Niestety, minister edukacji, jak i posłowie większości parlamentarnej, odrzucili projekt.
Z inicjatywy ZNP, podczas drugiego czytania przez posłów opozycji ponownie zostaną zgłoszone poprawki dotyczące oceny pracy nauczycieli.
W drugiej części posiedzenia procedowano rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe i ustawy o systemie oświaty oraz innych ustaw (druk nr 2861). Projekt ten dotyczy przede wszystkim zmian w szkolnictwie zawodowym.
W posiedzeniu nie uczestniczyła nauczycielska „Solidarność”.