Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział Międzygminny w Wodzisławiu Śląskim

Głos: Wrzenie w szkołach

5 marca 2019

Głos: Wrzenie w szkołach

Determinacja do strajkowania jest duża. Niektórzy nauczyciele mówią nawet „Jak strajk, to do skutku”. Dyrektorzy zwykle ze zrozumieniem reagują na spór zbiorowy, pytają tylko „Czy się uda?”. Oliwy do ognia dolewają listy pani minister, z których odczytania w szkole dyrektorzy mają słać raporty do kuratoriów. Jeśli więc chcą dodatkowo zmobilizować nauczycieli do protestu, to powinni jak najwięcej tych listów im odczytywać – śmieje się prezeska jednego z oddziałów ZNP. Głos rozmawia z prezesami ogniw związkowych o przebiegu sporu zbiorowego.

Więcej w GN nr 8 z 20 lutego br. Polecamy!

Jolanta Jaskółka, prezes Oddziału ZNP w Zabrzu:

– Jesteśmy już po rokowaniach, przymierzamy się do mediacji. Jeśli chodzi o stosunek pracodawców do sporu zbiorowego, to nie dostrzegam jakichś większych problemów. Dyrektorzy pytają tylko: „Co z tego wszystkiego wyniknie” i „Czy się uda”. Ze strony samorządów też nie dochodzą do nas żadne niepokojące informacje. Wysyłam pisma, rozmawiam, docieram, gdzie tylko się da. (…)

Andrzej Kupczak, prezes Oddziału ZNP Oława-miasto:

– W tej chwili jesteśmy na etapie rokowań. Nie znam jeszcze reakcji samorządów na spór zbiorowy, ponieważ na razie rozmawiamy z pracodawcami. Wśród dyrektorów można jednak dostrzec duże zrozumienie dla naszej akcji. Od delikatnego poparcia po poparcie całkowite. Dyrektorzy mówią, że jeśli tym sporem niczego nie wygramy, to możemy się pożegnać z jakąkolwiek godnością zawodu nauczyciela.

Urszula Woźniak, prezes Oddziału ZNP Warszawa-Mokotów, Ursynów, Wilanów:

– Przeprowadziliśmy już rokowania w dzielnicach Ursynów, Mokotów i Wilanów. W Wilanowie jesteśmy w sporze zbiorowym ze wszystkimi placówkami. Na Ursynowie 80 proc. szkół wszczęło spór zbiorowy, a na Mokotowie, ponad 80 proc. Weszliśmy w spór zbiorowy ze 130 placówkami, z czego 25 to placówki, w których nie ma naszego Związku.

Adam Młynarski, prezes Oddziału ZNP w Radomsku:

– Na terenie powiatu radomszczańskiego spór przebiega spokojnie. Widać duże zrozumienie u dyrektorów. Nie mam sygnałów, by organy prowadzące w jakikolwiek sposób przeszkadzały w sporze zbiorowym. Na naszym terenie działa 70 placówek, a tylko w dwóch nie mamy członków Związku – to szkoła muzyczna i wygasające liceum. Spór wszczęto we wszystkich szkołach. Do końca stycznia podpisano protokoły rozbieżności, teraz jesteśmy na etapie mediacji. 26 i 27 lutego br. planujemy podpisanie protokołów z mediacji.

Oprócz tego w numerze 8 z 20 lutego br. :

■ DODATKI DO PENSJI: Kolejne samorządy prostują informacje MEN na ten temat.

■ REFORMA: Szkoły nie stać na słabości. Uczniowie ich nie wybaczają – opinia dyrektora.

■ EKSPERT: Nie będzie radykalnej poprawy bez konkretnych podwyżek.

■ UCZYMY UCZENIA SIĘ: Szukanie źródeł, czytanie ze zrozumieniem – jak to robić?

■ PSYCHOTERAPIA W SZKOLE: Uczeń z tikami – praca w klasie (poradnik).

■ BLIŻEJ PRAWA: Sposób rozwiązania stosunku pracy a odprawa; Konsultowanie wypowiedzenia ze związkiem zawodowym; Ewidencja czasu pracy po zmianach.

Polecamy!

EWYDANIE