
Kulminacyjnym punktem wydarzenia jest Marsz Milczenia z udziałem nauczycieli, uczniów i pocztów sztandarowych ogniw ZNP, który tradycyjnie odbywa się w rocznicę śmierci głodowej chorzowskiego nauczyciela i bohatera tajnego nauczania Mariana Batki, członka Związku Nauczycielstwa Polskiego i TON. Marian Batko zginął w KL Auschwitz 27 kwietnia 1941 r.
Marsz Milczenia tradycyjnie wyruszy spod bramy obozowej z napisem „Arbeit Macht Frei”. Przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu w Brzezince odbędzie się uroczystość upamiętnienia ofiar KL Auschwitz-Birkenau (wśród nich było wielu nauczycieli, wychowawców, wykładowców uczelni) – Iskierka Pokoju.
Częścią Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju jest również ceremonia wręczenia przez organizatorów statuetek Ikara. Nagroda Okręgu Śląskiego ZNP – Ikar – ustanowiona została w 2009 r. Otrzymują ją osoby, organizacje oraz instytucje, których szczególne dokonania w działalności oświatowej i wychowawczej wnoszą nieprzeciętne wartości służące środowisku lokalnemu i świadczą o profesjonalizmie i etyce w działaniach na rzecz wychowania w tolerancji i pokoju, stanowią inspirację dla młodego pokolenia. Nagroda Ikar służy również upowszechnianiu wartości, którym Związek jest wierny od 1905 r.
Organizatorami tegorocznych uroczystości są Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bielsku-Białej, Okręg Śląski ZNP oraz ZG ZNP. O ich przebiegu poinformujemy szczegółowo w następnym wydaniu Głosu Nauczycielskiego.
Przypomnijmy, że Marian Batko poświęcił życie, by ratować innego więźnia, nastoletniego chłopca, wyznaczonego na śmierć. W 1972 r. za ten czyn został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Glos.pl